
Företaget Ruokomestarit (Vassmästarna) har etablerat sig i en av de tidigare fabrikshallarna i Dalsbruk. Företaget förädlar vass till bland annat pellets och täckmaterial (till exempel under lekparker och fotbollsplaner).
De stora mängder vassa som växer i Kimitoön ska inte ses som skräp utan det gäller att ta den till vara. Naturen och miljöns välmående är kärnan i Ruokomestarits verksamhet.
Sauli Tikka och Henrik Jensen, samt Jensens söner, fotbollsproffsen Fredrik och Richard Jensen, är nyckelpersoner i Ruokomestarit. Verksamheten började genom att Tikka och Henrik Jensen hade en gemensam vision om vasslåtter och viljan att utveckla en hållbar affärsverksamhet som samtidigt gynnar naturen året runt.
På presstillfället i Dalsbruk var förutom Tikka och Jensen även flera representanter från flera andra organisationer, som John Nurminens stiftelse och Allergiförbundet på plats. Sammanlagt 25 personer hade samlats i hallen.
- Vi ser mycket positivt på Ruokomestarits verksamhet, bland annat eftersom det stöder ett renare Östersjön, säger Sonja Jaari från John Nurminens stiftelse.
Jensen förklarar varför de valde att etablera sig i Dalsbruk. Det var lite av en slump att Ruokomestarit och Kimitoön kommun kom att samarbeta.
- Vi inom Ruokomestarit vill utöka vår verksamhet inom vassklippning. Vi funderade på olika produkter och Sauli Tikka kom på idén att våra produkter skulle tangera fotboll, eftersom mina söner spelar fotboll. Vi blev tipsade om att vi från Miljöministeriet kunna söka bidrag för olika projekt kring vass och vassverksamhet, säger han och fortsätter.
- Vi sände därför in en egen ansökan som hade stödjepunkter som att anlägga en modifierad pelletsfabrik som vid behov skulle vara lätt att flytta till annan ort och vi ville skapa en produktutveckling gällande konstgräsplanen för fotboll, där det nuvarande gummigranulatet ska bytas ut mot granulat som baserar sig på vass.
Jensen säger att han fick information om att Kimitoöns kommun också sökte bidrag för vintervassklippning och Ruokomestarit funderade på saken om de skulle kontakta kommunen. Sagt och gjort.
- Vårt samarbete med Kimitoöns kommun har sedan dess varit ytterst bra, säger Henrik Jensen.
Utan miljöministeriets ekonomiska stöd skulle den här etableringen inte vara möjlig, betonar han.
I sin hall i Dalsbruk har Ruokomestarit en stor mängd vass tagen från Galtarby i Västanfjärd. Bredvid vassen står en vassklippningsmaskin. En stor produktionsanläggning, dit vassen läggs för att förädlas till bland annat pellets, står närmare hallens ingång.
I hallen finns tio elva kubik stora säckar med pellet. Säckarna är ungefär en kubikmeter stora och det tar cirka en halvtimme att fylla en.
Tikka och Jensen säger att anläggningen kan skötas av två personer per skift året om. Ruokomestarit har hållit till i Dalsbruk sedan i fjol och haft hallen som förvar för vassen.
- Vi skördar vass både under vintern och sommaren, uppger de.
De är förvissade om att det kommer att uppstå efterfrågan på förädlad mat i Finland och i världen.
Projektkoordinator Sven Ivars och planmästare Otto Poutanen från Kimitoöns kommun var även på plats. Ivars och Poutanen är också nöjda med Ruokomestarits etablering i Dalsbruk.
- Det var för ungefär ett år sedan som Jensen och Tikka var i kontakt med mig, säger Ivars och tillägger att han framöver hoppas se ökad vassklippning i kommunen.
Efter FN-Steels konkurs i Dalsbruk har det länge funnits i kommunens intresse att hitta hyresgäster i de forna fabrikshallarna. I många andra av fabrikshallarna finns redan ny verksamhet.
- Etableringsprocessen för Ruokomestarit har gått mycket smidigt, egentligen bättre än förväntat. Vi är glada över att ha kunnat hjälpa dem att hitta en lämplig lokal för deras verksamhet, säger Poutanen.
TEXT & FOTO: John Illman




