
– Olen erittäin tyytyväinen. Tapahtuma onnistui hyvin.
Näin sanoo Sabina Ekholm, Kemiön Marttayhdistyksen puheenjohtaja, sen jälkeen kun yhdistys järjesti varautumista käsittelevän tapahtuman Villa Landessa Kemiössä. Tapahtuma järjestettiin maanantaina 18. toukokuuta.
Illan luennoitsijoina toimivat Annalena Sjöblom Punaisesta Rististä, Niklas Enestam kunnan valmiusryhmästä, Tom Karell Vapepasta (Vapaaehtoinen pelastuspalvelu) sekä Åsa Mattsson Marttaliitosta. Ekholm toimi tilaisuuden juontajana.
Tapahtuma alkoi kello 18 ja kesti lähes kello 20: een asti. Kahden luennon jälkeen pidettiin lyhyt tauko.
Sjöblom puhui tauon jälkeen. Hänen viestinsä oli, että martat ovat tärkeitä kokonaisturvallisuuden kannalta. Kokonaisturvallisuus tarkoittaa sitä, että koko yhteiskunta on varautunut kriiseihin ja häiriötilanteisiin.
– Martat luovat turvallisuutta, tuntevat paikalliset olosuhteet ja toimivat lähimmäisinä.
Kemiönsaaren marttayhdistyksiin kuuluvat Dalsbruks svenska Marthaförening, Hitis Kyrkoby Marthaförening, Högsåra Marthaförening, Kimito Marthaförening, Rosala Marthaförening, Dragsfjärd-Söderlångvik Marthaförening, Mamsellerna sekä Västanfjärd Marthaförening. Lisäksi kunnassa toimii suomenkielinen marttayhdistys.
Nykyisessä maailmantilanteessa – Ukrainan sodan ja Lähi-idän kriisien vuoksi – varautumisesta on tullut yhä ajankohtaisempi aihe. Selviytyisitkö, jos yhteiskunnassa syntyisi häiriötilanne?
Sjöblom puhui myös paljon Vapaaehtoisesta pelastuspalvelusta. Se on vapaaehtoisten auttajien verkosto, johon kuuluu yli 50 järjestöä.
– Näen, että martat voisivat toimia hälytysryhmänä ja viranomaiset voisivat kutsua heitä avuksi häiriötilanteissa.
Hän lisää, että kriisitilanteesta – kuten sähkökatkosta, verkkoyhteyksien puuttumisesta tai puhtaan veden saatavuuden ongelmista – selviytyminen edellyttää viranomaisten yhteistyötä.
Sjöblomin toiveena on saada kunnan marttaryhmät mukaan Kemiönsaaren Vapaaehtoisen pelastuspalvelun paikallistoimikuntaan.
Tapahtumaan osallistui lähes 70 henkilöä, huomattavasti enemmän naisia kuin miehiä. Yleisö oli erittäin tyytyväinen tapahtumaan ja luentoihin.
– Haluan esittää suuret kiitokset Sabinalle ja martoille. Kiitos teille, sanoi Tanja Liljeqvist tapahtuman päätyttyä.
Myös Mårten Lindroos näkee tapahtumaan osallistumisen merkityksen.
– Kriisitilanteessa jokainen voi omalla tavallaan auttaa tilanteen ratkaisemisessa.
Ekholm sanoi pari viikkoa sitten Ilmoituslehdelle, että martat halusivat avata keskustelua siitä, mitä jokainen voi tehdä kriisitilanteessa. Siinä he todella onnistuivat.
Varautumiskursseja järjestetään kesäkuussa Brusabyssä sekä elokuussa ja syksyn aikana Kemiön keskustassa. Vapaaehtoinen pelastuspalvelu antaa lisätietoa verkkosivuillaan.
TEXT & FOTO: JOHN ILLMAN





