
Kunnan myöntämä Axel -palkinto jaettiin tänä vuonna juhlaviikon suuressa Fest 700-juhlassa lauantaina. Kunta palkitsee henkilön, joka toiminnallaan on vahvistanut yhteenkuuluvuutta, inspiroinut muita luovuuteen ja sitoutumaan yhteiseen hyvään sekä edistänyt kunnan kehittämistä ja vetovoimaisuutta. Palkinnon sai Paula Wilson.
Kiitospuheessaan hän kertoi rakastavansa kotiseutuaan ja haluavansa toimia saariston pitämiseksi elävänä ja asuttuna ympäri vuoden. Wilson asettui tänne asumaan yli 50 vuotta sitten ja on toiminut uskomattoman monella alalla, opettajana, kansanopiston rehtorina, aikuiskoulutuksen järjestäjänä ja matkailun alalla. Hän on myös toiminut poliitikkona ja ollut toteuttamassa Solglimten -palvelutalo Hiittisissä.
Hän on tutkija ja on julkaissut kirjoja, toinen saariston asuttamisesta paikannimistön perusteella, toinen Bengtskärin majakasta kertova teos. Wilsonin monipuolista osaamista osoittavat myös hänen maalauksensa Rosalan viikinkikeskuksen luentosalissa ja pakanoiden uskontoa esittävässä elokuvassa.
Wilsonin päämääränä on alusta saakka ollut elävä saaristo ja siellä asuvien, niin omien jälkeläisten kuin muidenkin työllistäminen.
Kun Wilsonin perhe 1990-luvulla sai Turun Yliopistosäätiön omistaman, ränsistymässä olevan Bengtskärin majakan vuokralle, käynnistyi toiminta, jonka ansiosta majakasta on tullut eräs kunnan tärkeimmistä matkakohteista.
Toinen suursaavutus on Rosalan viikinkikeskus. Se pohjautuu Hiittisten ja Rosalan välillä olevalla Kyrksundetilla (viikinkiajalla Örsundet) viime vuosisadan lopussa järjestettävän suuren, pohjoismaisen arkeologileirin löytöihin.
Salmen läpi kävi tuolloin viikinkien idänreitti. Örsundetissa oli kauppapaikka ja matkalaiset vaihtoivat tavaroita hiittisläisten kanssa. Löytyipä jopa pronssipajan jäänteitä ja kansanperinteen mukaan jotkut viikingeistä jäivät asumaan saarelle. Saaristo on toki ollut asuttuna jo kivikaudella ja Hiittinen ainakin jo 2 000 vuotta sitten.
Viikinkikeskus tarjoaa nykyään aitoa, monipuolista tietoa viikinkien elämästä ja toimintaa sen ajan tyyliin, kuten kirveenheittoa y.m.
Axelpalkintotilaisuuteen Wilson oli pukeutunut Perniön muinaispukuun, mutta korut ovat jäljennöksiä Hiittisten kaivauksissa löydetyistä. Palkintona oli Jarl Hohenthalin lasiveistos, jossa sininen väri symboloi tietoa, valkoinen puhtautta ja keltainen luovuttaa.
TEKSTI & KUVA: Ingrid Sandman