Oppilaat toivotetaan tervetulleiksi kouluun 

Amosparkens skolan rehtori Andreas Hollsten toivoo, että oppilaat odottavat innolla uutta lukuvuotta.

Kemiönsaaren koulut aloittavat lukuvuotensa tänään. Alakouluissa on tänä lukuvuonna yhteensä 356 oppilasta. 

Suomenkielisissä alakouluissa, Taalintehtaan koulussa Taalintehtaalla ja Kemiönsaaren keskuskoulussa Kemiössä, on yhteensä 79 oppilasta. Taalintehtaan koulussa on 40 oppilasta ja Kemiönsaaren keskuskoulussa Kemiössä 39 alakoululaista. Kemiön rehtori Marja Vasama korostaa, että koululaukku kannattaa pakata jo koulupäivää edeltävänä iltana ja että koulumatka on hyvä opetella. 

Hitis-Rosala skolassa on yksi uusi oppilas ja yhteensä viisi oppilasta. Rehtori Sanna Järf toivoo oppilaille myönteistä ja iloista koulunalkua. 

Taalintehtaan koulun vt. rehtori Gabriella Byman kertoo, että koulussa on tänä lukuvuonna 98 oppilasta. Hän toivottaa oppilaat tervetulleiksi kouluun. 

Västanfjärds skolassa on 37 oppilasta. Rehtori Nina Knuts toivoo, että oppilaat täyttävät koululaukkunsa hyvällä mielellä, positiivisella asenteella ja tiedonhalulla. 

Amosparkens skola Kemiössä on Kemiönsaaren suurin alakoulu. Koulussa on 137 oppilasta. Rehtori Andreas Hollsten neuvoo perheitä palaamaan arjen rutiineihin jo ennen koulun alkua. 

– Rauhallinen aamu alkaa usein hyvistä valmisteluista jo edellisenä iltana. Huoltajille on arvokasta osoittaa kiinnostusta lapsen koulunkäyntiä kohtaan. Toivon, että kaikki oppilaat odottavat innolla uutta lukuvuotta, joka on täynnä oppimista, yhteisöllisyyttä ja uusia mahdollisuuksia. 

TEXT & FOTO: JOHN ILLMAN

Copyright © Annonsbladet
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram