Mörkö, ötököiden pimeysjuhla


Mörkön teemana on kaikenlaiset ötökät 14.–15.11. KUBUssa Björkbodassa, joille pimeys on erityisen tärkeää. Hyönteisten ja muiden ötököiden parituminen, ruoan hankinta ja suojan löytäminen perustuvat auringon ja tähtien valossa suunnistamiseen, ja ihmisten ylläpitämä jatkuva valaistus häiritsee niiden selviytymistä jo niin paljon, että valosaasteen arvellaan olevan merkittävä tekijä hyönteisten lajikadossa. Vaikka ötökät ovatkin jo siirtyneet talvehtimaan, halutaan Ötökkä-teemalla muistuttaa turhien valojen tarpeettomuudesta. Mörkö juhlii pimeyttä sen sijaan, että olisi valofestivaali. Ajatuksena on tuoda yhteistä iloa vuoden pimeimpään aikaan ja ottaa pimeyttä haltuun uskaltautumalla pimeyteen, kohtaamaalla, kurkottamalla ja kulkemalla sitä kohti. Tuntemalla pimeys, nauttimalla siitä.

Mörkössä on tälläkin kertaa tarjolla työpajoja, näyttelyitä, installaatioita, esityksiä ja musiikkia. Tapahtuma on tänä vuonna kaksipäiväinen. Perjantai on esitysten ilta, ja lauantai on työpajojen, toiminnan ja pimeäpolkujen sekä yhteisen nuotiotulen juhlaa. Koko pimeysjuhlan ajan on myös omatoimista ohjelmaa tarjolla. Talon kirjasto ja kahvila ovat avoinna. 

Perjantaisen Öttiäisten yö -retken KUBUn lähimetsään lahopuutarinoineen ja varjoteattereineen ohjaa esitys- ja yhteisötaiteilija Seija-Leena Salo. Se perustuu Puukalmojen pidot -esitykseen, josta Salo valmistaa parhaillaan lasten versiota. Mörkö-festivaalille Öttiäisten yön tuo Kulturhus Björkbodan, osallistavan taiteen keskus Framilin ja Grus Grus Teatterin taidevaihtoyhteistyö. Sari Kippilän yhteisötaideteos Leijuvat lauseet koettiin Turussa Valonkorjuuaika-tapahtumassa lokakuussa. Perjantaina lisäksi on näyttely-esittelyjä, ötökkätarikoita, meditaatiota ja pimeädiskoilua. 

Lauantai, tekemisen päivä. Kaikenlainen puuhailu valtaa jälleen koko KUBUn. Työpajoissa voi tanssia, piirtää sarjakuvaa, rakentaa ötökkäpäähineen tai uv-valossa hohtavan ötökän, tutustua kompostilierojen elämään, tehdä grafiikkaa ja koota kollaasin. Pimeän laskeutuessa siirrytään KUBUn pihalle nuotiotulen, pimeiden tanssien, makkaran paiston ja jännittävien pimeäpolkujen äärelle, jolloin oma taskulamppu on käytännöllinen mukana. Mörkö mustamehupyörä tarjoilee lämmittävää mehua viileään iltaan. Kahvila on avoinna koko päivän tarjoillen lounasta, vohveleita, ja muuta purtavaa sekä nuotiolle makkaraa. 

TEKSTI: ABL

Copyright © Annonsbladet
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram