
Seidi Lindroos, Kemiönsaaren Yrittäjät ry:n puheenjohtaja, kertoo, että yhdistys työskentelee uudistaakseen digitaalisen Kemiönsaaren palveluoppaan. Oppaaseen on koottu kaikki Kemiönsaaren yritykset yhteen paikkaan.
– Kaikkien asukkaiden, vapaa-ajan asukkaiden ja vierailijoiden on näin helppo löytää tietoa yrityksistä sekä niiden palveluista ja tuotteista.
Hän lisää, että oppaan päivitystyö aloitettiin tämän vuoden alussa. Sen työnimenä on ollut KSG 2.0.
Kemiönsaaren Yrittäjät ry toimii Kemiönsaaren elinvoimaisuuden puolesta. Yhdistys uskoo yrittäjyyteen ja haluaa luoda parhaat mahdolliset toimintaedellytykset Kemiönsaaren yrityksille.
– Yhdistyksessä haluamme nostaa esiin yrittäjien roolin elinvoimaisen Kemiönsaaren rakentajina, ja siksi ylläpidämme muun muassa yrityksille maksutonta yritysrekisteriä, johon kaikki Kemiönsaaren yritykset ovat tervetulleita.
Lindroos lisää, että yhdistys näkee Kemiönsaaren palveluoppaan tärkeänä monesta syystä. Se lisää koko Kemiönsaaren elinkeinoelämän näkyvyyttä (ei ainoastaan yksittäisten yritysten), alusta on avoin kaikille Kemiönsaaren yrityksille tasavertaisin ehdoin, ja se helpottaa kuluttajia löytämään paikallisia palveluja ja tuotteita.
– Opas vahvistaa Kemiönsaaren vetovoimaa paikkana asua ja toimia.
Yhdistyksen tavoitteena on siis uudistaa ja kehittää Kemiönsaaren palveluopasta edelleen, sillä nykyinen opas on vanhentunut. Nykyisen oppaan tietoja voidaan hyödyntää uuden alustan rakentamisessa.
Uudessa versiossa jokaisella yrityksellä on oma profiilisivu, jossa on lyhyt esittely, yhteystiedot, linkki omille verkkosivuille ja sosiaaliseen mediaan sekä kuva. Nykyisessä versiossa ei ole mahdollisuutta lisätä kuvia tai viittauksia sosiaaliseen mediaan.
– Päivitetyssä versiossa yritykset voivat itse päivittää tietojaan jatkuvasti helpon kirjautumisen kautta. Näin saamme elävän sivuston, jossa tiedot ovat ajan tasalla ja jokainen yritys vastaa omista tiedoistaan, hän sanoo.
Lisäksi kävijä voi hakea tietoa nimen, toimialan, palvelun, paikkakunnan tai kylän perusteella. Opas pyritään tekemään mahdollisimman käyttäjäystävälliseksi.
– Oppaan alusta optimoidaan mobiilikäyttöön, jotta käyttökokemus on hyvä myös mobiililaitteilla, sanoo Seidi Lindroos.
Kemiönsaaren Yrittäjät ry esittelee päivitetyn oppaan ensimmäisen version tänään torstaina yhdistyksen AfterWork-tilaisuudessa Road Cafe Ytiksessä klo 17.30. Oppaan päivitystyö on saanut rahoitusta Kemiönsaaren kunnalta.
TEKSTI & KUVA: John Illman



