Perjantaitori_artikel

Uudella paikalla toria pidetään ainakin tämän kesän ajan.

Toripäivä valkenee huomenna perjantaina Villa Landen edessä. Kemiön keskustan kylätoimikunta Ry:n Mona Söderblom kertoo, että toripaikkaa vaihdettiin myyjien pyynnöstä.

– Moni ei edes tiennyt missä tori on, kylteistä huolimatta.

Nyt torialue on Continue reading

Piia Petäjäjärvi_fotograf_Ari Lahti_artikel

Piia Petäjäjärvi, ”Saariston Martta”.

Kemiönsaarella Vestlaxissa vanhassa kansakoulussa asuva Piia Petäjäjärvi eli Saariston Martta ilmestyy tänäkin kesänä tv-ruutuihin, kun AlfaTV:n Mökki ja Potkuri -ohjelma starttaa ensi viikon maanantaina 24.5. Piialla on ohjelmassa oma kokkailuosio.

Viime vuonna Kemiönsaaren Vuoden lähettilääksi valittu Continue reading

vincent_aron_aaltonen_artikel

Vincent ja Aron Aaltonen harjoittelevat mielellään temppuja. 

Taalintehtaan keskustassa näkee usein Vincentin ja Aron Aaltosen. 12-vuotiaat kaksoisveljekset kavereineen harjoittelevat temppujen tekemistä ”skooteilla”, eli potkulaudoillaan. Eniten he liikkuvat torin ympäristössä, jossa korkeuserot mahdollistavat temppujen tekemisen. Oppiakseen temppuja he katsovat YouTube Continue reading

lohi_artikel

Koronarajoitukset alkavat poistumaan. Ravintoloissa voi taas syödä.

Koronarajoitukset alkavat poistumaan. Ravintoloissa voi taas syödä. Jani Launokorpi Björkbodan kaffepaussista kertoo, että moni tilaa silti äitienpäivän ruuat take-awayna.

– Me otettiin tilauksia vastaan eiliseen saakka, Launokorpi kertoo.

Paikanpäällä voi myös syödä, nyt Continue reading

golfkukka-artikel

”Golfkukka”, Craspedia. 

Ihmisten mielenkiinto puutarhanviljelyyn on lisääntynyt koronan aikana. On silti hyvä muistaa, että kylmät yöt edelleen voivat vahingoittaa joitakin kasveja. On hyvä tietää, mitä jo nyt voi istuttaa puutarhaan.

Ulla Svens-Söderholm Kemiön Kasandra Garden Centerissä kertoo, että orvokit Continue reading