Melkein koko suunnittelutiimi: Continue reading

161020-Arja-TV40078_1920x1080px_100

– On aikaa sitten viimeksi kävin Kemiössä. Mutta muistan konsertin, joka täytti talon – uskomatonta! Muistan, miten hauskaa siellä oli. Ihmiset olivat mukavia.
Arja Saijonmaan edellinen konsertti järjestetiin vuoden 2011 tammikuussa Villa Landessa.
Nyt Saijonmaa siis palaa Kemiöön, tällä kertaa Continue reading

sievi

Saaren metsänhoitoyhdistys liittyy Eteläiseen metsäreviiriin ja avaa toimiston Brusabyhyn.

– riittävän moni metsänomistaja tuki yhdistystä

Kemiönsaaren metsänhoitoyhdistys yhdistyminen Eteläiseen metsäreviiriin lyötiin lukkoon keskiviikkona. Kemiönsaaren yhdistyksen hallituksen puheenjohtaja Harri Kaitala kertoo, että fuusiolla ei ole suoria vaikutuksia paikallisyhdistyksen jäsenille.
–  Continue reading

IMG_3121

Riitta Wuorio-Bäck Villa Landen kahvilassa, joka alkaa toimia tammikuun keskivaiheilla.

Riitta Wuorio-Bäck hermoili odotellessan kunnan päätöstä Villa Landen kahvilasta. Saisiko hän vuokrata kahvilan? Vastaus oli myönteinen. Jos kaikki käy kuten on ajateltu, kahvila avataan tammikuun keskivaiheilla.
– Tuntuu tosi kivalta. Continue reading

Kärratomtar

Saaren joulumarkkinakausi käynnistyi viime sunnuntaina Ytterkullan markkinoilla. Tänään, perjantaina, vietetään Taalintehtaan joulunavajaiset ja Västanfjärdin Kalkholmenilla järjestetään pikkujoulujuhlat ja -markkinat.

Lauantaina Kemiössä järjestetään Oskarinmarkkinat. Dragegårdenissa vietetään pikkujoulua.
Kahtena seuraavana viikonloppuna järjestetään lisää tapahtumia ja markkinoita: Hiittis-Rosalassa on joulukierros ja Tjudassa koetaan Continue reading